trešdiena, 06. septembris 2023

Trīs lietas, kuras jāzin par rezistenci

Ja nākamajā gadā tajā pašā laukā izmantosim tādu pašu herbicīdu, no sēklām izaugs vairāki desmiti, vairāki simti, vairāki tūkstoši nākamās paaudzes augu, starp kuriem būs arī rezistenti eksemplāri. Tikai no mums pašiem ir atkarīgs, vai ļausim šai rezistentajai nezālei izplatīties tālāk, vai arī “pārspēsim dabu” un nākamajā sezonā izmantosim herbicīdu ar citu iedarbības mehānismu.
Mateno/Komplet - article 1

1. Nezāles vienmēr kļūst rezistentas. Nevaram mainīt dabas likumus. Dabiskā mainība organismu mutāciju veidā vienmēr radīs nezāli, kas būs izturīga pret konkrēto herbicīdu, ziedēs un veidos sēklas. Ja nākamajā gadā tajā pašā laukā izmantosim tādu pašu herbicīdu, no sēklām izaugs vairāki desmiti, vairāki simti, vairāki tūkstoši nākamās paaudzes augu, starp kuriem būs arī rezistenti eksemplāri. Tikai no mums pašiem ir atkarīgs, vai ļausim šai rezistentajai nezālei izplatīties tālāk, vai arī “pārspēsim dabu” un nākamajā sezonā izmantosim herbicīdu ar citu iedarbības mehānismu.
2. Mums vissvarīgāko kultūraugu nezāles būs visizturīgākās. Tas ir tāpēc, ka svarīgākās kultūras aizņem vislielākās platības un nezāļu ierobežošana tajās notiek visintensīvāk. Tāpēc selekcijas spiediens tajās ir ievērojami lielāks. Ziemeļamerikā visizturīgākās kļūst kukurūzas, Eiropā ‒ kviešu, Āzijā ‒ rīsu nezāles. 
3. Minimālā augsnes apstrāde veicina rezistentu nezāļu rašanos. No vienas puses, atteikšanās no aršanas aizsargā augsni pret eroziju un ļauj ietaupīt. No otras puses, augsnes virskārtā veidojas no nezālēm izbirušo sēklu banka. Ja laukā rodas problēma ar rezistentām nezālēm, ir vērts izmantot aršanu un, ņemot vērā augu seku, ir ieteicams lietot arī herbicīdus ar jauniem iedarbības mehānismiem.

Matenot/Targa article - 2

Bayer var piedāvāt divus rudens herbicīdus:

Pēdējais ir pieejams tirgū jau ilgu laiku, tāpēc esam saņēmuši daudz pozitīvu atsauksmju no lauksaimniekiem, kuri ir novērojuši, ka produkts iedarbojas un efektīvi ierobežo plašu nezāļu klāstu.

Jaunais herbicīds Mateno® Duo lauksaimniekiem pirmo reizi tika piedāvāts pirms diviem gadiem. Šis herbicīds labāk iedarbojas uz divdīgļlapju nezālēm un daļēji ierobežo arī viendīgļlapju nezāles.
Komplet® ir plaša spektra herbicīds, kas rudenī ierobežo gan viendīgļlapju, gan divdīgļlapju nezāles. Piemēram, tiek iznīcināti vairāk nekā 95% tādu jutīgu nezāļu kā ķeraiņu madara, tīruma naudulis, veroniku suga u. c., 95 ‒ 85% vidēji uzņēmīgo nezāļu, piemēram, zīda magones, pašizsējas rapsi, kas ir izdīdzis rudenī un ir agrīnā attīstības stadijā, un aptuveni 80% vidēji izturīgo un izturīgo nezāļu, piemēram, parasto rudzupuķu, un nezāļu ar dziļu sakņu sistēmu.
Tā kā produktu veido no divām dažādām ķīmiskajām grupām piederošām aktīvajām vielām, būtiski mazinās iespēja veidoties rezistentām nezālēm. Abas aktīvās vielas augsnē saglabā aktivitāti vairākas nedēļas pēc izsmidzināšanas. Šis herbicīds nerada negatīvu ietekmi uz graudaugu ziemošanu.
Herbicīda efektivitāte ir atkarīga no nezāļu izplatības līmeņa laukos. Tur, kur nezāļu izplatība ir zema, veicamie ieguldījumi būs mazāki nekā laukos ar lielāku nezāļu izplatību. Pateicoties herbicīda efektīvajai iedarbībai, lietojot to rudenī, ir iespējams ierobežot lielu daļu nezāļu, tādējādi, kad kultūraugs sāks cerot, tam nebūs jākonkurē ar nezālēm par barības vielām. Pavasarī lauksaimnieks var novērtēt, kuras nezāles ir pārziemojušas, un tad izlemt, kādu herbicīdu lietot.

Mateno/Komplet article - 4

 

Kontakti Bayer Latvija
Vai jums ir jautājumi saistīti ar agronomiju?

Mēs jums palīdzēsim! Sazinieties ar savu BAYER pārstāvi.

Autortiesības © Bayer AG
Autortiesības © Bayer AG