Aizvadītajā sezonā daudzi ziemas kviešu audzētāji pirmo reizi sastapās ar jaunu problēmu – miežu dzelteno pundurainības vīrusu (BYDV). Sējumos bija atrodamas melnas, tukšas vārpas, un, lai gan vīrusa uzliesmojumi iepriekšējos gados ir bijuši, šoreiz tā izplatība bija īpaši pamanāma. Tā kā tēma joprojām ir salīdzinoši jauna un daudziem vēl nav skaidrs, kā šī slimība izplatās, ir svarīgi sākt par to runāt jau tagad – īpaši ņemot vērā klimata pārmaiņas.
Miežu dzeltenais pundurainības vīruss (BYDV) – jauns izaicinājums ziemas kviešu audzētājiem.
Balstoties uz novērojumiem Lietuvā un citās valstīs, kur BYDV problēma jau ir labi zināma, esam apkopojuši svarīgāko informāciju:
Kas izraisa un kā izplatās miežu dzeltenais pundurainības vīruss (BYDV)?
- Vīrusu izplata laputis, kuras to pārnēsā galvenokārt rudenī.
- Pirmie simptomi parādās tikai vēlāk – karoglapas attīstības fāzē un visizteiktāk – ražas novākšanas laikā.
- Siltās rudens temperatūras rada labvēlīgu vidi lapušu izplatībai.
- Laputis barojas inficētās vietās – piemēram, nekoptās pļavās – un, pārlidojot uz ziemas kviešu laukiem, pārnēsā vīrusu.
Kā samazināt BYDV izplatības risku?
- Sējiet pēc iespējas vēlāk! Novērots, ka vēlāk sētie ziemas kvieši BYDV skar mazāk vai vispār neskāra – vēsākā laikā samazinās lapušu aktivitāte.
- Uzkopiet apkārtējās teritorijas. Ceļmalas, grāvji un pamestas teritorijas ir potenciālas lapušu barošanās vietas – tās ieteicams regulāri uzkopt.
- Rūpīgi sagatavojiet lauku pirms atkārtotas sējas. Īpaši svarīgi ir ierobežot sārņaugus un viendīgļlapju nezāles.
- Pievērsiet uzmanību šķirņu izvēlei. Novērots, ka dažas šķirnes, sētas vienā laikā un apstākļos, tika atšķirīgi ietekmētas – tas liecina par iespējamu šķirņu atšķirīgo jutību pret vīrusu.
- Samaziniet stresa faktorus augiem. Nodrošinot pietiekamu mitrumu un barības vielas, augi kļūst izturīgāki pret vīrusu ietekmi.
- Regulāri novērojiet laukus. Ja agrīni sētos kviešos pamanāmas laputis, ieteicams savlaicīgi izmantot insekticīdus.
Miežu dzeltenais pundurainības vīruss (BYDV) vairs nav tikai teorētiska problēma – tā ietekmi aizvadītajā sezonā redzēja daudzi. Lai nākotnē izvairītos no ražas zudumiem, būtiski jau laikus veikt profilaktiskus pasākumus – pārdomāt sējas termiņus, rūpēties par apkārtējo vidi, izvēlēties piemērotas šķirnes un sekot situācijai laukā. Jo labāk sagatavosimies rudenī, jo mazāks risks saskarties ar BYDV kaitējumu nākamajā vasarā.